Soha életemben nem vonzott az esküvők habos-babos világa. Talán a környezetemben túl gyakori válások, rossz kapcsolatok látványa miatt nem is igazán hittem benne. Az életem azon fordulata pedig, hogy esküvőket szervezek, leginkább engem lepett meg a legjobban. Valójában én egy rendezvényhelyszínen, szállodában és étteremben marketingesként kezdtem dolgozni úgy 9 éve és akkor merült fel a bevételek növelése érdekében, hogy szervezzünk esküvőket. A célcsoportot „szíven találni” akkoriban nem volt nehéz és a következő évben négyszeres bevétele lett a tulajdonosoknak az új célközönség aktivizálódásának köszönhetően.
A sikerélményen kívül nekem ebből semmi hasznom nem lett csak temérdek plusz munkám a hétköznapok mellett a hétvégéken is. Azért a hazai vendéglátásra még mindig jellemző, hogy eredményektől függetlenül fizetést, költségtérítést nem igazán szeretnek adni... csak dolgozz látástól, vakulásig azért az összegért amit 9 éve kialkudtál magadnak.
Motivációt úgy még 5 éven keresztül sikerült találnom magamnak, hogy vajon a következő évben is át tudom-e ugrani az előző évi bevételeket. Mivel teljesen egyedül értékesítettem, dolgoztam, így ez remek visszajelzés volt és működött. Aztán mi másra nem jó a szakmailag hozzá nem értő tulajdonos, mint a demotiválásra... Válságra hivatkozással fizetés csökkentés, a megemelt járulékok miatt kijelentés és dolgoztatás feketén. Teljesen életszerű, hogy hivatalosan négy ember dolgozik egy étteremben....
Tehát senki ne csodálkozzon, ha a személyzetet nem fogja szétvetni a boldogság esküvője hírére... és mivel borravalóra se nagyon számolhatnak a felszolgálók egy lagzi esetében, így aztán inkább teher egy ilyen rendezvény a csapatnak, mint öröm.
Másrészt én már egészen más szemmel nézem az esküvőket, a párokat. Szerencsére még akadnak olyanok, akikkel élmény együttműködni, aranyosak és kedvesek és nem zaklatnak fél éven keresztül nap mint nap részinformációkkal. Ha végre van egy olyan párunk akikről messziről látni, hogy mennyire szeretik egymást, az is felüdülés és ritkaság. Katasztrófális mennyire össze nem illő emberek akarják összekötni az életüket, persze el is külön is válnak útjaik 1-2 éven belül.
Néhány jó tanácsot szeretnék csupán adni az esküvőre készülődő pároknak a szervezéshez.
Ha szeretnék azt elkerülni, hogy a helyszínen már mindenkit kiver a víz ha meghallja a nevüket...
1. Foglald le időben a helyszínt.
Akár egy évvel előre is tedd le a foglalót, írjatok erről átvételi elismervényt.
A részleteket még később lehet egyeztetni. Szintén kösd le a kívánt fotóst, zenekart és minden szolgáltatót. Egyeztess az anyakönyvvezetővel, szálláshelyekkel. Attól, hogy érdeklődtél és ajánlatot kértél egy dátumra vonatkozóan, nem tartja fent egy helyszín sem az időpontot neked és értékesíthetik más, konkrétan érdeklődő pároknak.
2. Az anyakönyvvezetővel nektek kell egyeztetni.
Területileg azzal, ahol az esküvőt tartjátok. Tehát ha Tihanyban tervezitek a lagzit, de Budapesten éltek, akkor a tihanyi polgármesteri hivatalban keresd az illetékes anyakönyvvezetőt. Szükséged lesz az anyakönyvi kivonatra és minden személyes okmányodra. Az esküvő előtt 3 hónappal illik bejelentkezni az időponttal kapcsolatban, de ha biztosra akarsz menni korábban is érdeklődhetsz.
3. A szabadtéri polgári szertartásra kivinni „pár száz” széket, kitelepülni nem éppen pár perces mutatvány. Bármilyen extra szolgáltatást kérsz, akkor fizess érte. Nagyon undorító dolog ezekből alkudni, mert annak a pár műszakosnak, felszolgálónak a plusz pénzét fogod lealkudni. A tulajdonostól úgysem a teljes összeget csupán pár ezer forintot -ha kapnak – remélhetnek a plusz munkáért.
4. Gondolkozz reálisan.
A szabadtéri szertartás fotókon remekül mutat de a valóságban nem mindig sikerül túl jól. Ha ilyenről álmodsz, akkor plusz költségekkel kell számolnod. Először is ott az anyakönyvvezetőnek a kiszállási költsége, külső helyszínen történő szertartás miatt. Kb.40-70ezer forint között mozog. Másrészt hangosítás nélkül az egész élvezhetetlen lesz, már a második sorban senki nem fog hallani semmit. Ha nyári esküvőd lesz, akkor ne felejtsd el a szúnyogokat, bogarakat, darazsakat. Őket nem igazán érdekli, hogy milyen apropóból vagy az erdőben, mezőn... a vendégek alig fogják várni, hogy vége legyen az egésznek, ha folyton csapkodniuk kell magukat. Ha állatokat tartanak a közelben, akkor lerázhatatlan bögöly, légy lesz a nemkívánatos vendéged.
A hölgyeknek jelezd, hogy lapos talpú cipővel készüljenek.
Mindig legyenek frissítők, ásványvíz, rostos és cukros üdítők ha valaki rosszul lenne.
Minden zöldterület tartozik valahová... jelentsd be az eseményt, önkormányzatnál, parkerdőben, Nemzeti parkoknál, így elkerülheted azt a kellemetlen meglepetést, hogy a nagy napon sportverseny vagy majális fogad a réten. Nem győzöm elégszer mondani, hogy legyen B-terv eső esetére.
5. Ne hívd fel a kapcsolattartókat minden egyes gondolatoddal, ötleteddel kapcsolatban.
Egyszerre több rendezvényünk is fut és előbb-utóbb csak a pokolba fogunk kívánni. Szedd össze precízen amit szeretnél, amit tőlünk vársz és érthetően, tömören írd le és küld el egy e-mailben. Írásban mindent ez nem csak esküvők szervezésére igaz. De ne küldj hetente több oldalas e-mailt, melyből úgy kell kihámozni a lényeget, mert közben leírod nekünk a nővéred barátnőjének lagziját is. Hidd el senkit sem érdekel, maximum azt fogod ezzel elérni, hogy sokkot kapunk amikor meglátjuk a leveleid.
6. Az egy dolog, hogy az éttermek, szállodák non-stop szinte nyitva tartanak, de akik ott dolgoznak nem ezen az elven működnek. Neked természetesen a Te Egyetlen esküvőd a legfontosabb, nekik viszont jut ebből közel 60-100 egy évben... és mindig az aktuális köti le az energiáikat. Ne állíts be váratlanul, egyrészt nem biztos, hogy aznap dolgozik, ráér vagy éppen nincs tele munkával. Senki sem szereti a váratlan vendégeket. Felemelni a telefont és előző nap odatelefonálni nem egy ördöngös dolog.
Ha éppen azon a hétvégén pedig nem ér rá, amikor ti éppen egy kellemes kirándulással akartátok összekötni esküvőtök megtárgyalását, ne hisztizz és akaratoskodj. Összehozni egy hétvégi szabadnapot nem olyan egyszerű ám, egy hónapban talán ha egy összejön. Próbáld meg a másik oldalon álló szolgáltatókat is emberként kezelni. Ez elég ritkán szokott a vendégeknek sikerülni...
7. Ünnepnapok. Azért mert megkérték a kezed ne hívd fel azonnal mobilon karácsonykor, szilveszterkor a helyszín rendezvényszervezőjét. Tudjátok hány telefont kapok ezeken a napokon késő éjszakai órákban?! Udvariasan kezelem mindig, de azt ne várd, hogy még veletek is örüljek... inkább a jó édes anyukátokba kívánlak titeket, mert ennél nagyobb bunkóságot nehéz elképzelni. Egyébként ünnepnapokon esketést az anyakönyvvezetők se nagyon vállalnak. Szilveszteri esküvő rossz ötlet. Szolgáltatót, szállást csak háromszor drágábban, ha kaptok...
8. A számok makacs tények.
Őszintén nézz szembe a ténnyel, hogy mennyi pénz áll rendelkezésetekre.
Ne számolj a menyasszonytánccal és egyéb lehetséges bevételekkel,szabad felhasználású hitellel. Képtelenség lesz így valóban boldogan megélni az esküvőtöket... másrészt ezek a számítások ritkán jönnek be.
Tudnod kell, ha 100 fő felett tervezel az több lesz, mint 1 millió forint.
Ne a helyszíntől, szolgáltatóktól várd, hogy beleférjenek a Te keretösszegedbe, mert ennek nem lesz jó vége. Inkább vedd tudomásul, hogy kisebb esküvőre telik.
Az önsajnáltató dumák pedig roppant fárasztóak, hiszen az ilyen típusú pároknál családi súlyos betegség, munkahely elvesztésétől kezdve a leghiteltelenebb sztorikig mindennel traktálnak minket... egyrészt aki vendéglátós jó emberismerő és messziről látja rajtatok ha kamuztok. Másrészt semmit nem értek el vele, maximum feleslegesen égetitek magatokat.
9. Beszéljetek egymással
A legcikibb helyzet nap mint nap, hogy ott ülök szemben egy párral akik egymással nem beszélték meg a részleteket. Nektek kell dönteni minden kérdésben és tudni, hogy mit akartok. A szolgáltató segít de nem gondolatolvasó és nem lát bele a pénztárcátokba.
A feleség-jelöltek általában hisztérikusak vagy könnybe lábadt szemmel magyarázzák életük párjának, hogy fehér székhuzat, galambröptetés és hintó nélkül nekik nem lehet esküvőjük. Lehetőleg még otthon játsszátok le ezeket a meccseket. A "Drágám ezt otthon megbeszéljük" közjáték nekem is kínos...
10. Anyósokat könyörgöm ne!
Az esküvő szervezésébe bevonni a szülőket maga az öngyilkosság.
Ilyenkor csodálatos, latinos szappan-operák bontakoznak ki előttünk, a mamák minden elfelejtett álmával és utálatával gyermeke jövendőbelijével és annak családjával kapcsolatban. Hogy ez milyen szintre tud eljutni?!
Nem városi legenda a tömegverekedés a lagzikon.... Azt javaslom fizessétek ti az esküvőtök költségeit és szervezzétek meg magatoknak a nagy napot, ne szóljon bele senki.
11. Ruhaválasztás
Abroncsos szoknyában nem fogsz beférni se az autóba, se a mosdókba.... ha szeretnéd elkerülni ezeket a kellemetlenségeket, akkor válasz kényelmesebb ruhát. Hidd el Te is felszabadultabb leszel benne.
Sokszor arra gondolok, hogy a legtöbb menyasszony az ellenségével volt ruhát választani.
Ha nem tökéletes a karod van némi felesleg a hátadon, hasadon akkor ne válassz fűzős ruhát. Hátul lesz még egy melled, oldalt ki fog buggyani minden aminek nem kéne és úgy fogsz kinézni, mint egy hatalmas, fehér kötözött sonka.
A pánt nélküli ruha attól, hogy közönségesen felpakolod a melleidet inkább közönséges külsőt fog biztosítani, ha nincs tökéletes alakod.
Általában hátul szoktam állni a szertartások alatt a vendégek között... ha hallanátok, hogy miket mondanak és milyen stílusban ha a kedves ara nem alkatához illő ruhát választ.
Esetleg próbálj meg a férjednek tetszeni és nem a nő ismerőseidet lehengerelni. Elég kevés férfi szereti a hosszú, csicsás műkörmöket, póthajat, csillámokat, fodrokat, túlbonyolított merev frizurákat és az erős sminket. Inkább a rémülettől fognak tágra nyílt szemekkel nézni rád...
A vőlegény öltönyén ne spóroljatok. Vérciki amikor a menyasszony mellett a ballagási öltönyében feszít, melyhez letaposott talpú cipőt visel.
Koszorúslányok
Ha 16 év feletti a koszorúslány csapat akkor ne szívasd őket holmi rózsaszín fodros borzalmakkal és légy tekintettel az alkatukra. Sírva szoktunk röhögni a 30-40 közötti az általában pánt nélküli, organza anyagból készült,szalagos, masnis, fodros ruhába bújtatott, kissé már molett hölgyek felvonulásától. Engedd meg nekik, hogy megőrizzék a méltóságukat.
A ruhájukhoz legyen kis kabátka vagy blézer, mert ők szoktak elsőként kockára fagyni ha netán elered az eső.
A legdurvább élményem az "Alíz csodaországban" tematikus esküvő volt, ahol a fenti paraméterekkel rendelkező hölgyek a ruhájukhoz varázspálcát és nyuszifület is kaptak. Nem csupán a személyzet de a vendégek is fuldokoltak a röhögéstől.
La mamma
Irányíthatatlan általában, esküvők esetében egy időzített bomba.
Az anyósról nem is beszélve...
Nagyasszonyosan, Erzsébet királynő replikaként szeretnek tündökölni valami borzalmas pasztell színben, hatalmas kalappal ott zizegnek mindenütt negédesen. Legtöbbször a pár számára is égés amit a kedves anyukák művelnek. Óvatosan de valahogy próbálj meg hatni rá, hogy korához, stílusához és alkalomhoz illően öltözzön fel kivételesen, egyébként utálni fogod az összes esküvői fotód :).
12. Esküvői menü
Vedd figyelembe a vendégsereg összetételét.
Ha vidékről érkeznek akkor számukra a lagzi nagy mennyiségeket, sültes tálakat jelent. A francia konyhaművészetet nem fogják értékelni, mikor egy hete nem ettek, mert gyúrtak az esküvői menüre.. vidéken még sok helyen most is szégyen ha nincs tele az asztal étellel. Hülye szokás, de nincs mit tenni ellene.
Szarból csak szart lehet főzni, tehát jó alapanyagokból lesz ízletes a vacsora.
Irreálisan olcsó esküvői menünél azért illik gyanakodni vagy a mennyiség, vagy a minőség de valami nem lesz kóser. Ha 6000-7000 forintért kínálnak egy ötfogásos menüt, akkor az abban szereplő vadhús valójában marha és a vörösboros mártásokba bekerül minden moslék...soha az életben nem lennék képes ezeket megenni.
Mikor a meghívót kiküldöd kérd meg, hogy jelezzen vissza akinek vegetáriánus vagy más speciális menüre van szüksége, ezt térítésmentesen biztosítják. Az ültetésen jelöld be ezeket a vendégeket és így zökkenőmentesen megkapják a megfelelő ételt és nem fogja elkiabálni magát a pincér, hogy kié a diétás menü---
Ha svédasztalos menü mellett döntesz, akkor azt tudnod kell, hogy az ÁNTSZ szabályai szerint maximum 2 órát lehetnek kint az ételek. Ennek az étkezési formának az az előnye, hogy mindenki azt eszi amit szeret, nagyobb a választék. Magyar vendégekre ez lefordítva végtelen zabálást jelent inkább és népvándorlást az asztalok és a svédasztal között. Ha nem tervezel beszédeket, köszöntőket, akkor nyugodtan válaszd ezt.
Vegyestálak.
Fontos, hogy mindenkinek legyen rajta mindenből, ne az udvarias vendég járjon rosszul aki elől elhalásszák a finom falatokat. Mi ezt ajánljuk de én személy szerint utálom és soha nem rendelnék ilyet. A köretek egy nagy kupac hús alatt. Egyrészt sok helyet foglal el az asztalon a vegyestál és nincs is mindig elegendő hely neki, másrészt az ember nem túl boldog ha vadidegenekkel kell egy tálból szednie. Előnye, hogy éjfélkor vissza lehet róla tálalni a megmaradt sülteket. Mindig gondold végig, hogy Te mit szeretsz, hogyan éreznéd magad a vendégeid helyében. Ezen múlik egy lagzi sikere...
Évszaknak megfelelő ételek
Nyáron majonézes salátát, képviselőfánkot normális ember nem eszik és rendel. A forró levesből egy csészével elegendő, mert csak megizzadnak tőle a vendégek. Desszertnek válassz egy könnyű citrom sorbet-et, gyümölcsöt fagylalttal. Melegebb hónapokban kerüld a meleg előételt és inkább legyen egy könnyű de ízletes hideg előétel.
Fogadás, aprósütemények
A szertartás előtt remek ötlet, ha könnyű hasékkal, inkább sós de egy-két édes aprósütivel kínálod a vendégeket. Így lesz már valami a gyomrukban a vacsoráig és türelmesen ki fogják tudni várni azt. Kb. min 10-max 20dgk / fő közötti mennyiséggel számolj, a sós sütik legyenek inkább többségben.
Menyasszonyi torta
Nagyon drága mulatság, szeletenként 480-600 Ft közötti szeletárral. Szinte már bármit lehet, minden elképzelést meg tudnak valósítani. A szállításon ne spórolj, a cukrászat vigye ki hűtőkocsival a helyszínre. Ha már van egy drága tortád, ne kockáztasd meg a satu féket... Hiába a maximumra feltekert légkondi, a 20km/órával való közlekedés, a torta sérülni fog ezt saját tapasztalatból mondom.A torta felvágását - ha terveztek ilyet - a vacsora után 22:00-23:00 óra körül szokták megejteni, a gyertyafény keringő után.
Az első szeleteket Ti vágjátok fel, szülőknek is! Utána átadhatjátok nekünk a kést.
Hamarosan még jelentkezem, ha bármilyen kérdésetek, meglátásotok lenne írjatok.